6th Class Mathematics Ratio and Propotion

  • question_answer 30) Raju purchases 10 pens for Rs. 150 and Manish buys 7 pens for Rs. 84. Can you say who got the pens cheaper? TIPS Firstly, find the cost of 1 pen for both Raju and Manish by unitary method, then compare who got the pens cheaper.               

    Answer:

                    For Raju, Cost of 10 pens = Rs. 150                 \[\therefore \]Cost of 1 pen = Rs. \[\frac{150}{10}=\]Rs. 15 For Manish, Cost of 7 pens = Rs. 84 \[\therefore \] Cost of 1 pen = Rs. \[\frac{84}{7}=\] Rs. 12 Here,     Rs. 12 < Rs. 15 Hence, Manish got the pens cheaper.

More Questions

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

adversite


You need to login to perform this action.
You will be redirected in 3 sec spinner