6th Class Mathematics Arithmetic Question Bank Arithmetic

  • question_answer DIRECTIONS: Passage-3 Read the passage(s) given below and answer the questions that follow. "The ratio of the price of a pencil to the price of an eraser is 5 : 1" Which of the following object is more expensive?

    A) Eraser 

    B)          Pencil

    C) Both                

    D)          None of these

    Correct Answer: B

    Solution :

    Pencil is more expensive.


You need to login to perform this action.
You will be redirected in 3 sec spinner