6th Class Mathematics Arithmetic Question Bank Arithmetic

  • question_answer Direction: The questions in this segment consists of two statements, one labelled as "Assertion? and the other labelled as" Reason (R)". You are to examine these two statements carefully and decide the assertion A and reason R are individually true and if so, whether the reason is a correct explanation of the assertion. Select your answers to these interns using codes given below. Assertion: The price of 349 coconuts is 2094. The price of 26 dozens of coconuts is 1872. Reason (R): The method of finding the value of the required number of a quantity by first finding the value of the unit quantity is known as unitary method.

    A) If both Assertion and Reason are correct and Reason is the correct explanation of Assertion.

    B) If both Assertion and Reason are correct, but Reason is not the correct explanation of Assertion.

    C) If Assertion is correct but Reason is incorrect.

    D) If Assertion is incorrect but Reason is correct.

    Correct Answer: A

    Solution :

    Assertion: 349 Coconuts cost Rs 2094. \[\therefore \] 1 coconut cost = Rs \[\frac{2094}{349}\] \[\therefore \] 26 dozen coconuts cost = Rs 1872


You need to login to perform this action.
You will be redirected in 3 sec spinner